top of page
Богачик Тамара

Діяльнісний підхід у педагогічному менеджменті

Оновлено: 18 вер. 2023 р.

Богачик Тамара Степанівна, заступник директора з науково-методичної роботи Інституту післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області, кандидат історичних наук.

Напрям виставки: Синергія успіху: взаємозв'язок управлінського менеджменту та професійного розвитку педагогів


Метою впровадження ідеї

є сприяння професійному розвитку педагогічних працівників, які по суті є менеджерами освітнього процесу - цілісної педагогічної системи. Координація та фахове коректне управління нею вимагає системно-діяльнісного підходу з боку керівників закладів освіти – суб’єктів управління, менеджерів освітнього процесу загалом. Разом з тим у педагогічному менеджменті у цьому контексті важлива роль відводиться тісній співпраці адміністрацій закладів освіти, керівників методичних професійних спільнот/формувань педагогічних працівників.

Досвід переконує, що відвідування й аналіз уроків – найважливіша робота директора; від її високого наукового рівня залежить дуже багато: інтелектуальне багатство життя педагогічного і учнівського колективів, методична майстерність педагогів, багатогранність запитів та інтересів вихованців. Від повсякденного удосконалення уроку, що відбувається завдяки вдумливому аналізу керівників, залежить культура всього педагогічного процесу в школі, — Василь Сухомлинський.

Ідея в дії: впровадження діяльнісного підходу

(З боку керівників закладів освіти у практичну складову педагогічного менеджменту)

У педагогічній спадщині В.Сухомлинського чітко окреслено беззаперечна лідерська роль директора школи та обґрунтовано, що справжнім організатором і керівником педагогічного колективу він зможе стати тільки за умови, якщо мотивуватиме кожного учителя до самовдосконалення, до створення індивідуальної траєкторії професійного розвитку й об'єднає зусилля усіх педагогів до творчої праці.

Метр вітчизняної педагогіки В.О.Сухомлинський переконливо довів у своїх працях «Розмова з молодим директором школи», «Павлиська середня школа» та інш., що справжній директор школи ‒ це «учитель учителів», майстер педагогічної справи, який досконало володіє усіма технологіями педагогічного менеджменту, широко застосовує діяльнісний підхід у своїй менеджерській повсякденній практиці. Для цього керівник закладу освіти має відвідати цикл уроків у педагогів, щоби обґрунтувати напрям та форми для удосконалення педагогічної майстерності як малодосвідченого учителя, так і досвідченого педагога. У цілому це сприятиме підвищенню фахової майстерності усього педагогічного колективу, створить умови для розвитку необхідних структурних елементів педагогічної компетентності членів колективу.

Завдання директора допомогти кожному вчителеві в створенні індивідуальної творчої лабораторії, - аргументовано доводив - Василь Сухомлинський.

Перспективи та потенціал реалізації ідеї

Позитивний результат педагогічного менеджменту у закладі освіти завжди матиме той директор школи, який здійснює низку системних заходів задля сприятливого розвитку кожного вчителя, спонукає його до прийняття рішень стосовно перспективного фахового зростання.

Як справжній управлінець, керівник закладу освіти повинен розпочати педагогічний менеджмент з відвідування уроків кожного учителя, щоб детальніше ознайомитися зі стилем, технікою та прийомами, які застосовує педагог у викладанні навчального предмета. В.О.Сухомлинський зазначав, що таким чином директор виступає не лише спостерігачем, який бачить цілісну картину уроку, але й аналізує роботу вчителя та змістове наповнення у цілому заняття, освітню діяльність школярів. Детальний аналіз відвіданого уроку спільно з учителем є результативною формою як управлінського менеджменту, так і методичної роботи. Це - потужний імпульс і ресурс для організації й проведення методичної роботи в загальношкільному масштабі, про що і зазначав Сухомлинський у книзі «Розмова з молодим директором».

Застосування різних інструментів внутрішнього моніторингу для педагогічного менеджменту допоможе створити у закладі освіти дієву науково-методичну систему підтримки індивідуальної траєкторії професійного розвитку кожного учителя. Розроблені анкети, опитувальники для вчителів допоможуть відрефлексувати їхню діяльність, а це на перспективу допоможе планувати підвищення кваліфікації. Водночас детально продуманий педагогічний менеджмент допоможе спланувати заходи неформальної та інформальної освіти, враховуючи при цьому формування загальних (громадянська, соціальна, культурна, лідерська та підприємницька) і професійних компетентностей вчителя (мовно-комунікативна; предметно-методична; інформаційно-цифрова; психологічна; емоційно-етична; педагогічне партнерство; інклюзивна; здоров’язбережувальна; проєктувальна; прогностична; організаційна; оцінювально-аналітична; інноваційна; рефлексивна; здатність до навчання впродовж життя). В основі системи науково-методичної роботи як важливого чинника реалізації Концепції НУШ, на шкільному рівні має бути діяльнісний підхід до підвищення фахової майстерності педагога, тобто включення педагога в реалізацію будь-якої діяльності – навчання, дослідження, проєктування та практична спрямованість всіх методичних заходів. Тому основна мета управлінського менеджменту дати поштовх до самоосвіти, самовдосконалення та самореалізації, допомогти вчителю розкрити свої таланти, надати йому кваліфікаційну допомогу як у питаннях теорії, так і в практичній діяльності, у підвищенні результативності його педагогічної праці. Цей пріоритет, який вперше анонсував В.Сухомлинський, продовжує залишатися на часі, тому що забезпечує динамічний розвиток педагогічної спільноти.

70 переглядів8 коментарів

Останні пости

Дивитися всі

8 Kommentare

Mit 0 von 5 Sternen bewertet.
Noch keine Ratings

Rating hinzufügen
Олена Савчук
Олена Савчук
27. Sept. 2023
Mit 5 von 5 Sternen bewertet.

Презентована ідея детально обґрунтовує вплив керівника закладу на професійний розвиток педагогів. Цитати доводять важливість організації в закладі освіти взаємовідвідування уроків з метою їх фахового зростання. Поряд з цим погоджуюся з думкою дописувачів, що директору при сучасних вимогам практично не можливо віднайти час на таке відвідування.

Gefällt mir

Поліна Сергіївна Чухненко
Поліна Сергіївна Чухненко
26. Sept. 2023
Mit 5 von 5 Sternen bewertet.

Гарна ідея, яку певно багато хто із директорів ЗЗСО міг би взяти до уваги. Взаємовідвідування уроків навіть у межах м/о вчителів закладу освіти - ефективний шлях до покращення викладання. Дякую!

Gefällt mir

Gast
25. Sept. 2023
Mit 5 von 5 Sternen bewertet.

Дякую за інформацію

Gefällt mir

Gast
24. Sept. 2023
Mit 5 von 5 Sternen bewertet.

🌸☘️🌷

Gefällt mir

Gast
21. Sept. 2023
Mit 5 von 5 Sternen bewertet.

Дякую за цікаву, цінну інформацію

Gefällt mir
bottom of page