top of page
Костіна-Кніжницька Анастасія

Тайм-менеджмент від Василя Сухомлинського

Костіна-Кніжницька Анастасія Вікторівна, вчитель української мови та літератури Новоселицького ліцею №2


Напрям виставки. «Освітній коктейль» Нової української школи: компетентнісний, інтегрований та діяльнісний підходи


Мета впровадження ідеї

полягає в розвитку таких ключових компетентностей, як навчання впродовж життя та підприємливість; формуванні таких наскрізних вмінь, як: читання з розумінням, ініціативність, вміння приймати рішення, оцінювати ризики, розв’язувати проблеми.

Проблема вільного часу – це одна з найважливіших проблем не тільки навчання, але й інтелектуального розвитку - Василь Сухомлинський

Ідея в дії: впровадження запропонованої новації у практику

На сьогодні пріоритетним є питання про умови, за яких учні досягають максимальних результатів у навчанні та отримують навички, потрібні їм у реальному житті.

Управління власним часом - це навичка, яку треба розвивати з дитинства. Вона дуже важлива, бо дає змогу не тільки підвищити успішність, а й знизити рівень тривожності. Тому стратегії навчання управління часом повинні бути важливим компонентом усіх навчальних планів у школі.

У зв'язку з цим сьогодні виникають деякі проблеми. У той час як ми пропонуємо дітям безліч інструментів і способів управляти своїм часом, навчання займає в них так багато часу, що застосовувати цю навичку стає неможливо. Реальність така, що школа й виконання домашніх завдань просто відбирають у дітей час на відпочинок, який є для них запорукою продуктивності, працездатності й у результаті – успішності. Крім того, що діти не мають можливості відпочити після занять у школі, у них настільки щільний розклад протягом дня, що управління часом перетворюється на обмеження часу на виконання домашніх завдань або зниження кількості часу на сон.

Сама ідея керування власним часом зовсім не нова. Про важливість правильно розподіляти час, про проблеми вільного часу говорив й Василь Сухомлинський. Це його листи до сина з корисними порадами, це його поради « Щоб не було перевантаження – потрібен вільний час», «Учіть дитину користуватися вільним часом» із книги «Сто порад учителеві».

Такий досвід Сухомлинського є актуальним й сьогодні, бо у шаленому потоці інформації, яку отримують діти, у світі цифрових технологій дуже легко «загубитися» не лише дітям, а й дорослим. Так, на уроках української мови (і в 5-му, і в 6-му класах НУШ) вчитель може використовувати подані поради як тексти для аналізу тих чи інших мовних явищ під час вивчення будь-яких мовних тем, що визначені модельною програмою у вищезазначених класах.

Можна використовувати зазначений матеріал адаптуючи під теми годин спілкування. Наприклад, у 5-6 х класах на уроках розвитку мовлення чи годинах спілкування учням / ученицям можна представити теми: «Мій робочий день», «Як прийняти рішення та уникати відкладання справ», «Як спланувати день, щоб мати вільний час?», «Ефективні техніки планування часу», «Вплив технологій на управління часом», «Ефективне спілкування та його влив на управління часом, зокрема під час створення проєктів та зборі інформації», «Мої цінності та потреби», «Розподіл пріоритетів або що для мене найважливіше» тощо. Під час вивчення теми: «Види речень за метою висловлювання», на основі текстів про управління часом В. Сухомлинського, діти можуть скласти план дій «Як правильно розподіляти свій час», використовуючи при цьому спонукальні речення.

Схожі теми можна розглядати і на батьківських зборах, адже лише з через педагогіку партнерства, тісну взаємодію з батьками, ми можемо досягнути бажаного результату.

Учителі матимуть можливість проявити неабияку творчість, а учні – набудуть навички, що необхідні в реальному житті.

«Завтра» - найбільш небезпечний ворог відпрацювання. Ніколи не відкладай на завтра роботу, яку треба виконати сьогодні. До того, зроби звичкою, щоб частина завтрашньої роботи була виконана сьогодні - Василь Сухомлинський

Перспективи та потенціал реалізації ідеї

У сучасному світі досягти самодисципліни в організації свого часу і його ефективного використання досить важко. Але завдяки використанню ідеї «вільного часу» В.Сухомлинського під час організації навчання вчителями, під час зустрічей з батьками та вчителями, учні зможуть набути таких вмінь як: правильний розподіл сил та можливостей; більш якісне виконання будь-яких завдань; чітке розуміння своїх обов’язків; здатність менше втомлюватись від щоденної рутини, як один із шляхів до самостійності, отже – відповідальності; діти починають розуміти цінність свого та чужого часу.

Це в свою чергу допоможе досягти успіху в багатьох сферах життя. Адже діти, які навчились раціонально використовувати свій час, більш успішні в навчанні, а в дорослому віці – у роботі та взаєминах.

Окрім того, навчаючи дітей, педагоги теж формуватимуть це вміння – ефективне використання часу, що в свою чергу надасть можливість бути вчителю більш продуктивними та ефективним. Адже тільки успішний та щасливий педагог може виховати успішного та щасливого учня.


106 переглядів7 коментарів

Останні пости

Дивитися всі

7件のコメント

5つ星のうち0と評価されています。
まだ評価がありません

評価を追加
Олена Савчук
Олена Савчук
2023年9月27日
5つ星のうち5と評価されています。

Запропоновані дієві конкретні поради з формування навичок тайм-менеджменту. Дякую за ідею!

いいね!

ゲスト
2023年9月27日
5つ星のうち5と評価されています。

Дякую. Тема актуальна. Ідеї щодо завдань на уроках української мови також можна використати на годинах спілкування.

いいね!

Iryna Ungurian
Iryna Ungurian
2023年9月26日
5つ星のうち5と評価されています。

Цей допис насправді демонструє синергію ідей минулого та сьогодення! Вдячна авторці, яка не втомлюється ділитися власним професійним досвідом!

いいね!
Анастасія Костіна-Кніжницька
Анастасія Костіна-Кніжницька
2023年9月27日
返信先

Дякую, що вірите та надихаєте!

いいね!

Serjiu Turcu
Serjiu Turcu
2023年9月26日
5つ星のうち5と評価されています。

Дуже цікаво

いいね!

tetyana0201
2023年9月26日
5つ星のうち5と評価されています。

Актуально і для дорослих. Сподобались ідеї щодо завдань на уроках української мови.

いいね!
bottom of page