top of page
Чебаник Віталій

«Навчати самого себе набагато важче, ніж когось»: інформальна освіта вчителя

Чебаник Віталій Ігорович, старший викладач кафедри методики викладання суспільно-гуманітарних наук Інституту післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області, кандидат політичних наук.


Напрям виставки: Синергія успіху: взаємозв'язок управлінського менеджменту та професійного розвитку педагогів


Метою впровадження ідеї

є мотивація педагогічної громадськості до неперервної освіти, спрямованої на професійне становлення, вдосконалення фахової майстерності й підвищення кваліфікації шляхом активізації інформальної освіти - самоорганізованого здобуття професійних компетентностей.

Знання, добуті самоосвітою, дуже міцно зберігаються в пам’яті. У процесі самоосвіти формуються індивідуальні риси особистості, виробляється індивідуальний стиль розумової праці - Василь Сухомлинський.


Ідея в дії: впровадження запропонованої новації у практику

інформальна освіта вчителя повинна стати органічним складником професійної діяльності вчителя. В.О.Сухомлинський арґументовано доводив, що вчитель має бути майстром своєї справи, тому особливу увагу приділяв питанню самоосвіти (інформальної освіти). У своїх працях він переконливо стверджував, що завдання адміністрації школи — допомогти правильно організувати самоосвіту (інформальну освіту) кожному педагогічному працівнику.

Якщо вчитель хоча б на один день зупиниться у своєму інтелектуальному зростанні,він перестає бути світочем знань і для своїх вихованців, і для дорослих трудівників, — Василь Сухомлинський


Перспективи та потенціал реалізації ідеї

Сучасний учитель не повинен обмежуватися тільки тими знаннями, які здобув у вузі, а відповідно до викликів часу змушений рухатися вперед, перебувати у постійному творчому пошуку, повністю занурюватися у клопітку вчительську працю, розвивати свої професійні компетентності. І тому сьогодні актуальною є теза В.Сухомлинського щодо головної мети самоосвіти, яку він вбачає в оновленні, збагаченні та поглибленні знань з предмета, використанні у практичній діяльності різних наукових досягнень. Необхідністю інформальної освіти для кожного педагогічного працівника має стати прагнення стати майстром своєї справи, бажання досягти успіху, потреба збагатитися новими знаннями, адже «вчителеві треба знати значно більше, ніж вимагає програма», «знати в сто разів більше, ніж подає учням на уроках». Дослухаючись до практичних порад В.О.Сухомлинського, варто розглядати педагогічну діяльність як процес постійного особистісного зростання та професійного самовдосконалення, який триває упродовж усієї педагогічної діяльності. Тому обійтися без інформальної освіти у системному процесі фахового удосконалення просто неможливо. Звичайно, педагогу «навчати самого себе набагато важче, ніж когось, тому потрібно виробити певну систему самоосвітньої роботи». І у цьому контексті важлива діяльність адміністрації закладу освіти, яка покликана допомогти кожному педагогу оцінити свій реальний професійний рівень, окреслити реалістичні цілі та завдання, зіставити їх зі своїми можливостями, укласти план-проспект подальшої самоосвітньої діяльності. Однозначно цей процес має бути керованим як з боку адміністрації школи, так і з боку самого учителя. На глибоке переконання В.О. Сухомлинського, успішна реалізація інформальної освіти педагога можлива лише за умови її організації як єдиної системи дій учителів та керівництва.

72 перегляди5 коментарів

Останні пости

Дивитися всі

5 Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Olena Musurivska
Olena Musurivska
Sep 27, 2023
Rated 5 out of 5 stars.

Як бачимо,актуальність даної ідеї у сучасному світі не втрачає своєї значущості,дає дійсно можливості для саморозвитоку, самореалізації, здобуття нових знань і практичного досвіду, пошуку мотивації та натхнення,

отримання актуальних практичних і теоретичних знань, навичок, оволодіння сучасними методами розв’язання професійних завдань, підвищення рівня професійної компетентності, вдосконалення існуючих знань.

Like

Олена Савчук
Олена Савчук
Sep 27, 2023
Rated 5 out of 5 stars.

Дякую за наголошенні в ідеї важливої ролі адміністрації закладу в процесі інформальної освіти педагога. Це люди, які мають виступити в ролі мудрих наставників, допомогти педагогу розібратися у великій кількості інформації, змотивувати та спрямувати в потрібне русло.

Like

tetyana0201
Sep 25, 2023
Rated 5 out of 5 stars.

Вчитель має бути готовим до змін, стояти на місці не можна . Міняється світ, змінюються діти. Щоб відповідати вимогам сьогодення, потрібно вчитись новому.

Like

Guest
Sep 25, 2023
Rated 5 out of 5 stars.

Дякую за інформацію

Like

Guest
Sep 21, 2023
Rated 5 out of 5 stars.

Навчати когось набагато важче ніж самого себе!!!

Like
bottom of page