Олександра ПОЛЯК, доцент кафедри ППТУО ІППОЧО, кандидат наук державного управління
НАПРЯМ: Синергія успіху: взаємозв'язок управлінського менеджменту та професійного розвитку педагогів
Мета ідея:
Перше: привернути увагу управлінського та педагогічного персоналу закладів освіти до змісту професійних стандартів з точки зору «практичного самоменеджменту». Сприяти екстраполяції складових самоменеджменту у зміст управлінської, педагогічної, освітньої діяльності для реалізації місії та цілей Нової української школи.
Друге: представлення результатів дослідно-експериментальної роботи авторки на тему «Розвиток дієвості «практичного самоменеджменту» керівника закладу освіти як фактор забезпечення реалізації місії та цілей Нової української школи» (2019-2023 роки).
Успіх індивідуальної роботи залежить головним чином від того, як завдяки порадам і рекомендаціям директора педагог оволодіває методом самостійного аналізу (самоаналіз) своїх успіхів і недоліків - Василь Сухомлинський
Ідея в дії: впровадження запропонованої новації у практику
Найважливіщим механізмом діяльності/праці людини у цивілізованих суспільствах ХХІ століття є самоменеджмент. Науковці Бербель і Швальбе стверджують, що це центральна ідея зв’язку кар’єри з успіхом. В освітньому менеджменті, як правило працюють або успішні керівники/педагоги, або такі, які прагнуть до такої якості. Застосування самоменеджменту потребує розуміння змісту його складових.
Однією з цілей ДЕР впродовж 2019-2023 років було розроблення моделі самоменеджменту для персоналу закладів освіти, в результаті чого мною було обгрунтовано 40 (сорок) складових самоменеджменту.
У змісті трудових функцій професійних стандартів за професіями: «керівник (директор) закладу загальної середньої освіти» (2021 рік), «керівник (директор) закладу дошкільної освіти» (2021 рік), «вчитель закладу загальної середньої освіти» (2020 рік) зустрічаються терміни з часткою «само», зокрема:
у професійному стандарті вчителя - Б3.1 - самоконтроль, Б2.1 - самоусвідомлення, Б2.1 - саморегулювання, Б3.1 - самореалізація, Б3.1.У2. Б3.1 - саморозвиток, Г3.3 -самоаналіз тощо (всього 10 складових самоменеджменту),
у професійному стандарті директора ЗЗСО – ЗК.03 – самовираження, Б1.2.У2 – самоаналіз, В2.3.У2 – самозбереження, Д2.1 – самомотивація тощо (всього 8 складових самоменеджменту),
у професійному стандарті директора ЗДО – ЗК.03 – самовираження, В1.1. – саморефлексія, самооцінювання (управлінської діяльності), Г1.1 – самопрезентація, Г2.1. – саморегуляція тощо.
У Концепції НУШ також застосовуються терміни з часткою «само», зокрема:
- самовдосконалення, самореалізація (у контексті сутності мети освіти, як частина формули НУШ (сторінка 5), як основа для розвитку ключових компетентностей учнів (сторінка 12), самоосвіта – як форма підвищення кваліфікації педагогів (сторінка 16) тощо. І навіть Закон України «Про освіту» застосовує в окремих правових нормах зазначені терміни, зокрема: у преамбулі – самореалізація (у відношенні до компетентностей) тощо.
Цікаво, що Василь Сухомлинський при описах власної педагогічної та управлінської діяльності також використовує терміни з часткою «само», що на сьогодні згідно теорії самоменеджменту, яка була обгрунтована пізніше від періоду його праці - у 90-их рока ХХ століття: самоаналіз, самовиховання, самопізнання, самоствердження тощо.
Найважливіший елемент шкільного виховання - самовиховання. Самовиховання полягає в тому, щоб, пізнаючи навколишній світ – природу, працю, суспільне життя, вихованець пізнає й самого себе, оцінює свої переконання, вчинки, поведінку з погляду найвищих ідеалів… - Василь Сухомлинський
Самопізнання, самоствердження немислимі без ідеалу, без взірця, який хвилює, захоплює, дивує, надихає дитину, підлітка, юнака, дівчину. - Василь Сухомлинський
ПЕРСПЕКТИВИ ТА ПОТЕНЦІАЛ:
Щодо перспектив ідеї, слід звернути увагу на ще одне бачення самоменеджменту, яке належить українським вченам Г.Щокіну та В.Сладкевичу: система методів, тестів, прийомів, технологій, за рахунок яких можна вдосконалювати свої якості, здібності, вміння. Такі технології є універсальними і властиві кожному менеджеру, що дає можливість визначити слабкі місця своєї діяльності та розробити своєрідну програму самовдосконалення, набуття більшого досвіду і практики управлінської діяльності.
Оскільки, згідно професійного стандарту вчителя закладу загальної середньої освіти кардинально змінилася структура праці, бо трудова функція Г – управління освітнім процесом – передбачає застосування спеціальних управлінських інструментів, то самоменеджмент – це найдієвіший для педагогів механізм в умовах викликів та змін. В цьому педагогічна спільнота України переконується в найбільшій мірі від моменту переходу на онлайн навчання - від 2020 року – періоду Covid-19, а зараз – російсько-української війни.
За цих умов ще один результат ДЕР: про набір складових для кожної педагогічної/освітньої/управлінської/інноваційної ситуації має широкий діапазон вибору (зі 40-а), про що свідчать проведені мною опитування, в тому числі, наприклад:, 22лютого 2023 року – для асистентів вчителів інклюзивного (за найбільшою кількістю «за» у принципі «5») таким набором є: самоконтроль-самооцінювання-саморегуляція-саморозвиток-самореалізація тощо
Щодо механізму самоменеджменту директорів та заступників директорів закладів освіти, то, попри їх наявність у професійному стандарті, а саме: загальні компетентності (ЗК.03) та трудові функції (Б1, В2, Д2 містять самовираження- самозбереження – самомотивація – самореалізація – самооцінювання – саморегуляція – саморозвиток – самоаналіз, за результатами ДЕР виконавцями – директорами закладів освіти, які брали участь в експерименті не акцентовано, на жаль, уваги на жодній складовій: ані на початок - 2019 рік, ані як бачення перспективи – 2023 рік.
Переконана, що Інститут післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області – як лідер формальної/неформальної післядипломної освіти краю - зможе запропонувати директорам, заступникам директорів закладів освіти цікаві формати взаємодії задля розвитку їх механізму «практичного самоменеджменту» вже у 2023-2024 навчальному році, що посилить ефективність НУШ в освітньому менеджменті Чернівецької області.
Дякую за інформацію
Самовдосконалення - шлях до покращення. Величезна праця авторки ідеї висвітлена і у звіті щодо реалізації дослідно-експериментальної роботи. Подальших творчих ідей з науковою реалізацією і практичним впровадженням.
👍