Ken ZINYK, Bachelor of Education, University of Alberta history teacher
Олександра Поляк, доцент кафедри ППТУО ІППОЧО, кандидат наук державного управління
НАПРЯМ: Синергія успіху: взаємозв'язок управлінського менеджменту та професійного розвитку педагогів
Якими були педагогами, викладачами, вченими в освіті українці діаспори (Канади)?
Метою впровадження ідеї
спрямувати українських педагогів на загальнодержавному рівні до удосконалення громадянської компетентності (ЗК.01) в умовах виклику – російсько-української війни, що нагально потребує переорієнтації на українство в широкому значенні за аналогією з українською освітньою діаспорою Канади, яка демонструвала повагу до політики держави, що створювала умови для професійного життя та розвитку українців.
Як добитися, щоб кожна дитина змалку почувала себе в боргу перед Батьківщиною… — Василь Сухомлинський
Ідея в дії: впровадження запропонованої новації у практику
Українці як вільнолюбиві і свобідні люди в часи лихоліть мігрували в інші країни світу. На жаль, таку традицію і сьогодні відродила російсько-українська війна. Найпершою в часи поневірянь їх приймала далека Канада.
Система освіти канадських українців еволюціонувала та розвивалася впродовж як мінімум двох століть – ХІХ та ХХ (додаток А) http://surl.li/kuubl. Життя українців у вільному світі створювало умови для їх професійного розвитку, про що свідчить запропонований нами аналіз їх педагогічного, викладацького, наукового чи управлінського життя в освітньому менеджменті Канади (додаток Б) http://surl.li/kuubl. Їхнім прагненням, попри збереження власної української ідентичності, була інтеграція у розвинене суспільство Канади, до постійного розвитку якого і вони ставали причетними.
Сьогодні як ніколи важливою стає синергія керівників закладів освіти та українських педагогів на загальнодержавному рівні для розбудови якості освітнього середовища, до чого спонукає саме життя в умовах боротьби за збереження держави України, якій прогнозують потужний розвиток після перемоги. У процесі творення якісного освітнього менеджменту України не слід забувати реальність сьогодення: педагогам, які виїхали від 2014-ого чи від 24 лютого 2022 року в країни ЄС, до Канади чи в інші найперше довелось вивчати мову, традиції, культуру країни, в якій вони опинилися, поважати соціум тієї країни. Тому «громадянська компетентність» українських педагогів в усій системі освіти нашої держави має будуватися на усвідомленні цінностей громадянського суспільства України, які, крізь призму війни, бачаться в інших, аніж досі ракурсах. І вчити цій гідності своїх партнерів – дітей, батьків.
Той, хто по-справжньому любить Батьківщину, — з усякого погляду справжня людина — Василь Сухомлинський
Перспективи та потенціал реалізації ідеї
боронити Україну від споконвічного ворога зголосилися ще від 2014-ого року, а потім від 2022-ого року директори шкіл, вчителі з усієї держави. Загинули на фронті і педагоги Чернівецької області, серед яких Петро Ковалюк з Вижниччини та інші (http://surl.li/kusxu; https://suspilne.media/221293-vijskovi-z-bukovini-aki-polagli-u-boah-vid-pocatku-povnomasstabnoi-vijni-zgaduemo-ih/).
Ці трагічні події так чи інакше проникають в освітній простір і закладів освіти Чернівецької області. Завдання педагогічного персоналу – формувати громадянську компетентність учнів крізь призму цих подій. Як писав Василь Сухомлинський: «специфічна риса нашої педагогічної праці в тому, що ми, вчителі працюємо на майбутнє. Те, що закладається в дитині сьогодні, стає фактором громадянського, морального, духовного обличчя зрілої людини через кілька років, іноді через десятиліття» (с. 8). http://surl.li/kutey.
Ідеї В.Сухомлинського – зберігаються в підходах та принципах сучасної Нової української школи: «освічені українці, всебічно розвинені, відповідальні громадяни і патріоти, здатні до ризику та інновацій, – ось хто поведе українську економіку вперед у ХХІ століття. Випускник нової школи – патріот з активною позицією, який діє згідно з морально-етичними принципами і здатний приймати відповідальні рішення, поважає гідність і права людини» (с. 6). https://mon.gov.ua/storage/app/media/zagalna%20serednya/nova-ukrainska-shkola-compressed.pdf.
На цьому шляху цивілізаційного поступу України та найважливішої її системи – освітньої - в ЄС – суспільна інтеграція українців діаспори Канади нехай стає одним з підсилюючих факторів громадянської компетентності всіх суб’єктів педагогічної спільноти нашої держави.
Дякую, цікаво.